Co to jest arytmia serca – objawy
Zwykle częstość akcji serca wynosi 60-80 uderzeń na minutę. W przypadku zaburzeń rytmu serca, czyli naruszeń częstotliwości, rytmu i sekwencji pobudzenia i skurczów serca objawy arytmii ujawniają się poprzez wzrastanie lub zmniejszanie częstotliwości uderzeń lub serce działa z przerwami.
Spis treści:
- Co to jest arytmia serca i jak ją rozpoznać?
- Arytmia serca – objawy, które mogą na nią wskazywać
- Objawy arytmii występujące tylko na pewnych obszarach
- Migotanie i zaburzenie rytmu serca – arytmia najgroźniejszej formy
- Zaburzenia rytmu serca – objawy
- Diagnostyka lekarska w celu medycznego stwierdzenia arytmii
Co to jest arytmia serca i jak ją rozpoznać?
Arytmia serca to stan, który opiera się na pogorszeniu zdolności serca do pompowania krwi do wszystkich części ciała. Takie postępujące zaburzenie wpływa na wiele narządów i układów ciała. Zespół, który powstaje na skutek niezdolności serca do utrzymania ujścia krwi, które jest wymagane do zaspokojenia potrzeb danej osoby zarówno w spoczynku, jak i podczas wysiłku fizycznego. Charakteryzuje się ograniczeniem zdolności fizycznych, któremu towarzyszą objawy duszności i zmęczenia. Dodatkowo arytmia serca może ciągnąć za sobą również inne poważne i zagrażające naszemu życiu lub zdrowiu konsekwencje zdrowotne.
Arytmia serca – objawy, które mogą na nią wskazywać
Lekarz może wykryć arytmię zanim pojawią się objawy, przy normalnym badaniu. Ale arytmia objawy najczęściej wywołuje takie jak:
- Kołatanie serca i dyskomfort w klatce piersiowej
- Bardzo szybkie bicie serca
- Niezwykle powolne bicie serca
- Ból w klatce piersiowej
- Skrócenie oddechu, zwykle prowadzące do gromadzenia się płynu w płucach (obrzęk płuc).
- Zawroty głowy
- Uczucie niepokoju i lęku
- Uczucie gorąca
- Utrata przytomności lub uczucie bliskie omdlenia.
Gdy nie jesteśmy pewni czy to arytmia objawy występujące tylko na pewnych obszarach mogą potwierdzić nasze potencjalne obawy
- Zmęczenie
Ogólne zmęczenie lub letarg to charakterystyczne objawy arytmii i dotyczą różnych narządów i tkanek, na przykład w mięśniach szkieletowych, które nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu z powodu niezdolności serca do pompowania wystarczającej ilości krwi we wszystkich częściach ciała.
- Obrzęk kostek lub nóg
Ten objaw wyraża stagnacja płynu, który jest mechanizmem kompensacyjnym ciała, mającym na celu poprawę funkcji pompowania serca.
- Zwiększenie lub utrata wagi
Objawom obrzęku kostek zwykle towarzyszy zwiększenie masy ciała, ponieważ ciało zatrzymuje płyn, a zatem regularne ważenie jest dobrym sposobem kontrolowania poziomu płynu w ciele. Jeśli płyn w organizmie nie zostanie zatrzymany, pacjenci mogą stracić na wadze z powodu utraty masy mięśniowej. Wynika to z chronicznie słabego dopływu krwi do mięśni ciała z powodu zmniejszonej czynności serca, ale ten objaw jest bardziej związany z późnymi objawami niewydolności serca.
- Utrata apetytu
Obrzęk jelita spowodowany stagnacją płynów w ciele może prowadzić do obrzęku i utraty apetytu, co może również wiązać się z przyjmowaniem leków.
Migotanie i zaburzenie rytmu serca – arytmia najgroźniejszej formy
Migotanie przedsionków jest najniebezpieczniejszą formą zaburzeń rytmu serca (arytmii). Jest obarczone nie tylko nieprzyjemnymi odczuciami przerw w pracy serca, dusznością i bólami w klatce piersiowej, ale także niebezpieczną stagnacją krwi, w wyniku, której w naczyniach powstają skrzepy krwi. Przylegając do ściany naczynia, blokują przepływ krwi, uniemożliwiając jej prawidłowy przepływ. Ale najstraszniejsza rzecz dzieje się, gdy ten skrzep pęka i wraz z przepływem krwi przez komory serca dostaje się do aorty, a następnie do mózgu. Pojawia się udar niedokrwienny mózgu, którego niszczycielskie działanie powoduje uszkodzenie mózgu na dużą skalę.
Zaburzenia rytmu serca – objawy
Zaburzenie rytmu serca inaczej nazywane są arytmią. Jest to choroba zagrażająca życiu, mogąca przybierać charakter długotrwały lub napadowy. Wiek sprzyja większemu ryzyku pojawienia się arytmii. W medycynie wyodrębniona jest:
- Arytmia komorowa, czyli komorowe zaburzenie rytmu serca
- Arytmia nadkomorowa, czyli nadkomorowe zaburzenie rytmu serca.
- Arytmia oddechowa, czyli zaburzenia rytmu serca zatokowo – oddechowe.
Diagnostyka lekarska w celu medycznego stwierdzenia arytmii
Gdy zostanie zdiagnozowana arytmia serca leczenie może odbywać się za pomocą leków antyarytmicznych i przeciwkrzepliwych. Konieczna okazuje się również zmiana dotychczasowego stylu życia, zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej wagi.
Kardiolog po przestudiowaniu wyników analizy może przedstawić zalecenie dotyczące dalszego leczenia, które może obejmować:
- Wszczepienie rozrusznika serca
- Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora
- Ablacja cewnika
- Operacja chirurgiczna.
Należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i informować go o wszelkich zmianach w stanie zdrowia.
Źródła:
- Bisewska, E. „Technika chłodnicza wykorzystywana do zabiegu krioablacji w leczeniu arytmii serca.” Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna (2014).
- Kempa, Maciej, et al. „Mechanizmy wyzwalające groźne arytmie komorowe-analiza elektrogramów rejestrowanych w pamięci holterowskiej implantowanych kardiowerterów-defibrylatorów serca.” Cardiology Journal 9.4 (2002): 349-359.