Co to jest arytmia serca – objawy

 

Co to jest arytmia serca - objawy

Zwykle częstość akcji serca wynosi 60-80 uderzeń na minutę. W przypadku zaburzeń rytmu serca, czyli naruszeń częstotliwości, rytmu i sekwencji pobudzenia i skurczów serca objawy arytmii ujawniają się poprzez wzrastanie lub zmniejszanie częstotliwości uderzeń lub serce działa z przerwami.


Spis treści:

Co to jest arytmia serca i jak ją rozpoznać?

Arytmia serca to stan, który opiera się na pogorszeniu zdolności serca do pompowania krwi do wszystkich części ciała. Takie postępujące zaburzenie wpływa na wiele narządów i układów ciała. Zespół, który powstaje na skutek niezdolności serca do utrzymania ujścia krwi, które jest wymagane do zaspokojenia potrzeb danej osoby zarówno w spoczynku, jak i podczas wysiłku fizycznego. Charakteryzuje się ograniczeniem zdolności fizycznych, któremu towarzyszą objawy duszności i zmęczenia. Dodatkowo arytmia serca może ciągnąć za sobą również inne poważne i zagrażające naszemu życiu lub zdrowiu konsekwencje zdrowotne.

Arytmia serca – objawy, które mogą na nią wskazywać

Lekarz może wykryć arytmię zanim pojawią się objawy, przy normalnym badaniu. Ale arytmia objawy najczęściej wywołuje takie jak:

 • Kołatanie serca i dyskomfort w klatce piersiowej
 • Bardzo szybkie bicie serca
 • Niezwykle powolne bicie serca
 • Ból w klatce piersiowej
 • Skrócenie oddechu, zwykle prowadzące do gromadzenia się płynu w płucach (obrzęk płuc).
 • Zawroty głowy
 • Uczucie niepokoju i lęku
 • Uczucie gorąca
 • Utrata przytomności lub uczucie bliskie omdlenia.


Gdy nie jesteśmy pewni czy to arytmia objawy występujące tylko na pewnych obszarach mogą potwierdzić nasze potencjalne obawy

 • Zmęczenie

Ogólne zmęczenie lub letarg to charakterystyczne objawy arytmii i dotyczą różnych narządów i tkanek, na przykład w mięśniach szkieletowych, które nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu z powodu niezdolności serca do pompowania wystarczającej ilości krwi we wszystkich częściach ciała.

 • Obrzęk kostek lub nóg

Ten objaw wyraża stagnacja płynu, który jest mechanizmem kompensacyjnym ciała, mającym na celu poprawę funkcji pompowania serca.

 • Zwiększenie lub utrata wagi

Objawom obrzęku kostek zwykle towarzyszy zwiększenie masy ciała, ponieważ ciało zatrzymuje płyn, a zatem regularne ważenie jest dobrym sposobem kontrolowania poziomu płynu w ciele. Jeśli płyn w organizmie nie zostanie zatrzymany, pacjenci mogą stracić na wadze z powodu utraty masy mięśniowej. Wynika to z chronicznie słabego dopływu krwi do mięśni ciała z powodu zmniejszonej czynności serca, ale ten objaw jest bardziej związany z późnymi objawami niewydolności serca.

 • Utrata apetytu

Obrzęk jelita spowodowany stagnacją płynów w ciele może prowadzić do obrzęku i utraty apetytu, co może również wiązać się z przyjmowaniem leków.

Migotanie i zaburzenie rytmu serca – arytmia najgroźniejszej formy

Migotanie przedsionków jest najniebezpieczniejszą formą zaburzeń rytmu serca (arytmii). Jest obarczone nie tylko nieprzyjemnymi odczuciami przerw w pracy serca, dusznością i bólami w klatce piersiowej, ale także niebezpieczną stagnacją krwi, w wyniku, której w naczyniach powstają skrzepy krwi. Przylegając do ściany naczynia, blokują przepływ krwi, uniemożliwiając jej prawidłowy przepływ. Ale najstraszniejsza rzecz dzieje się, gdy ten skrzep pęka i wraz z przepływem krwi przez komory serca dostaje się do aorty, a następnie do mózgu. Pojawia się udar niedokrwienny mózgu, którego niszczycielskie działanie powoduje uszkodzenie mózgu na dużą skalę.

Zaburzenia rytmu serca – objawy

Zaburzenie rytmu serca inaczej nazywane są arytmią. Jest to choroba zagrażająca życiu, mogąca przybierać charakter długotrwały lub napadowy. Wiek sprzyja większemu ryzyku pojawienia się arytmii. W medycynie wyodrębniona jest:

 • Arytmia komorowa, czyli komorowe zaburzenie rytmu serca
 • Arytmia nadkomorowa, czyli nadkomorowe zaburzenie rytmu serca.
 • Arytmia oddechowa, czyli zaburzenia rytmu serca zatokowo – oddechowe.

Diagnostyka lekarska w celu medycznego stwierdzenia arytmii

Gdy zostanie zdiagnozowana arytmia serca leczenie może odbywać się za pomocą leków antyarytmicznych i przeciwkrzepliwych. Konieczna okazuje się również zmiana dotychczasowego stylu życia, zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej wagi.

Kardiolog po przestudiowaniu wyników analizy może przedstawić zalecenie dotyczące dalszego leczenia, które może obejmować:

 • Wszczepienie rozrusznika serca
 • Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora
 • Ablacja cewnika
 • Operacja chirurgiczna.

Należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i informować go o wszelkich zmianach w stanie zdrowia.

Źródła:

 1. Bisewska, E. „Technika chłodnicza wykorzystywana do zabiegu krioablacji w leczeniu arytmii serca.” Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna (2014).
 2. Kempa, Maciej, et al. „Mechanizmy wyzwalające groźne arytmie komorowe-analiza elektrogramów rejestrowanych w pamięci holterowskiej implantowanych kardiowerterów-defibrylatorów serca.” Cardiology Journal 9.4 (2002): 349-359.

Dodaj komentarz