Zawał serca – co to jest i jak go rozpoznać?

jak rozpoznać zawał serca

Co to jest zawał serca? Zawał to zatkanie ważnej tętnicy, która ma za zadanie odżywienie danego organu. W przypadku serca zatkanie istotnej tętnicy wieńcowej doprowadza do martwicy. W artykule odpowiemy na bardzo kluczowe pytania – jakie są objawy i jak rozpoznać zawał serca?

Objawy zawału serca nie zawsze są oczywiste

Objawy ataku serca zazwyczaj kojarzą się z takimi symptomami jak ból w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem. Objawy zawału serca u człowieka mogą obejmować również gorsze samopoczucie, ból promieniujący do pleców czy zawroty głowy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takiego schorzenia jak zawał serca objawy u kobiet mogą przejawiać się zupełnie inaczej. To właśnie objawy zawału serca u kobiet bardzo często są nieswoiste, co powoduje ich lekceważenie.

Objawy zawału u kobiet są najbardziej nietypowe

W przypadku takiego schorzenia jak cichy zawał objawy obejmują niekiedy pogorszone samopoczucie oraz bóle, które nie pojawiają się w klatce piersiowej. Objawy zawału serca u kobiety rzadko są na tyle silne, by zdecydowała się ona na wizytę u lekarza. Tymczasem przy takim schorzeniu jak zawał objawy pozwalają na szybką diagnozę i wdrożenie leczenia. Dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na konieczność wykonywania u kobiet badań przesiewowych również pod tym kątem. W przypadku takiego schorzenia jak zawał serca u kobiet objawy mogą obejmować ucisk w klatce piersiowej, ostry ból szyi, zmęczenie wymuszające odpoczynek, czy nawet mdłości. Warto pamiętać, jakie są objawy zawału serca, ponieważ w większości przypadków są one charakterystyczne i ich rozpoznanie pozwala na szybkie udzielenie pomocy.

Cichy zawał – objawy u mężczyzn, których nie wolno lekceważyć

Objawy zawału serca u mężczyzn są zazwyczaj o wiele bardziej widoczne. Warto jednak przy tym pamiętać, że pierwsze objawy zawału serca obejmują zwykle tylko jedną z wyżej wymienionych dolegliwości. Objawy zawału u kobiet czy objawy zawału u mężczyzn zazwyczaj jednak nie są lekceważone, ponieważ zwykle pojawiają się u osób, które mogą cierpieć na miażdżycę lub są po prostu w podeszłym wieku. Warto jednak pamiętać, że objawy zawału serca u młodych ludzi to coś, co obecnie pojawia się coraz częściej.

Jak rozpoznać zawał mięśnia sercowego u młodych ludzi?

Objawy zawału u młodych ludzi zazwyczaj przebiega gwałtownie, ponieważ zazwyczaj nie jest to konsekwencja wolno rozwijającej się choroby wieńcowej. Pierwsze objawy zawału w tym przypadku obejmują więc ostry ból w klatce piersiowej, a często również utratę przytomności. W przypadku takiej choroby jak zawał mięśnia sercowego objawy zazwyczaj pojawiają się na skutek niewłaściwego trybu życia oraz nadwagi.

Atak serca – objawy, które powinny nakłonić do wezwania pomocy

W przypadku takiego schorzenia jak atak serca objawy powinny skłonić daną osobę do wezwania pogotowia. Jak rozpoznać zawał serca i nie pomylić go z innymi dolegliwościami? W sytuacji gdy pojawi się mały zawał serca objawy mogą przypominać zgagę. Zawał mięśnia sercowego zazwyczaj objawia się jednostajnym bólem, zaś bóle żołądka zwiększają się w czasie ruchu. Choć w przypadku takiego schorzenia jak zawał serca objawy mogą obejmować również bóle przełyku, to jednak niepokojące powinny być również zimne poty oraz inne symptomy, które wskazują na inny rodzaj choroby niż zgaga.

Pamiętaj! Zawał serca to nie żarty!

W przypadku takiej dolegliwości jak zawał serca leczenie zawsze odbywa się pod okiem specjalistów w szpitalu. Dlatego też objawy zawału mięśnia sercowego nigdy nie powinny być leczone w domu. Jak już wyżej wspomniano w przypadku takiego schorzenia jak zawał u kobiety objawy rzadko zmuszają ją do wezwania lekarza. A to zazwyczaj kończy się zmianą w sercu, która może być powodem śmierci gdy wystąpi kolejny atak. Dlatego objawy zawału serca u kobiety nigdy nie powinny być lekceważone. Jeśli lekarz nie został wezwany od razu warto wykonać badania tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

7 Odpowiedzi do Zawał serca – co to jest i jak go rozpoznać?

 1. Ostrożny pisze:

  Jeżeli macie jakiekolwiek ryzyko podejrzenia, ze właśnie TERAZ jakaś osoba, z która przebywacie ma zawał – to nie myślcie nad tym długo, tylko wezwijcie karetkę! pamiętajcie, że to ona płaci za potencjalną pomyłkę swoim zdrowiem.

  • Olaf pisze:

   I miejcie pod uwagę, że może nie tyle co całą odpowiedzialność schodzi na was, co od was wiele zależy! Gdy się jest w trakcie zawału, to ostatnie czego można oczekiwać od takiej osoby by myślała racjonalnie.

   • Ostrożny pisze:

    No i warto też mieć na uwadze to, że jeżeli wiecie, że przebywacie z kimś, kto ma gorsze serce albo przechodził już zawał – to powinniście mieć wzmożoną ostrożność.

 2. Izunia pisze:

  Jaką byście podali dobrą metodę, ale z doświadczenia, że jest dobra na zmniejszenie ryzyka zawału serca?

  • Megan pisze:

   Na pewno brak mocnego przemęczania się pomaga, ale to dość oczywista sprawa. Nie należy rezygnować z wysiłku, ale należy go bardziej rozkładać w czasie.

   • Alicja pisze:

    Moje empiryczne doświadczenia mówią, że różnego rodzaju napary uspokajające pomagają. A skoro coś uspokajającego pomaga, to też całkowita zmiana podejścia do otaczającego nas świata pomaga.

    • Pati pisze:

     Z leków polecam Cardio Life. Całkiem spoko jest i stabilizuje działanie serca. Im mniejsza szansa na arytmię, tym mniejsza szansa na zawał, a tego właśnie wszyscy chcemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *