Nadciśnienie tętnicze i pozostałe choroby serca
Choroby układu krążenia są niestety coraz częstsze w dzisiejszych czasach. Pośpiech, niewłaściwy styl życia, „śmieciowe jedzenie”, stres – to wszystko wpływa niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie tego układu. Jeśli chodzi o choroby serca objawy są często podobne w przypadku większości rodzajów schorzeń. Należą do nich między innymi duszności, ból w klatce piersiowej, omdlenia, czy szybkie męczenie się. Występują jednak również bardziej specyficzne objawy chorego serca w zależności od konkretnej choroby. Niestety często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są choroby serca, nie mówiąc już o ich objawach, sposobie zapobiegania lub leczenia.
Spis treści:
- Nadciśnienie tętnicze najbardziej popularną chorobę serca obecnych czasów
- Nadciśnienie – objawy
- Gdy doskwiera nam nadciśnienie tętnicze objawy leczymy przez zmianę nawyków
- Kołatanie serca – objawy
- Nerwica serca – objawy
- Niewydolność serca – objawy
- Zapalenie mięśnia sercowego – objawy
Nadciśnieniem tętniczym określamy najbardziej popularną chorobę serca obecnych czasów
Wiele reklam i ulotek zawiera informację o tym jak zbić ciśnienie i jaki styl życia prowadzić, gdy jest ono zbyt wysokie. Ile z tego jest prawdą i tak naprawdę działa? Niepodważalny jest fakt, że kluczową rolę przy walce z nadciśnieniem odgrywa zdrowy styl życia. Jak wskazują lek. med. Zofia Kasprzyk oraz dr hab. med. Jerzy Gąsowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, niefarmakologiczne metody leczenia nadciśnienia tętniczego zakrawają o zaprzestanie palenia, zredukowanie ilości spożywanego alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, a także zadbanie o zdrową i zbilansowaną dietę. Głównymi przyczynami choroby nadciśnienia w dzisiejszych czasach są bowiem właśnie otyłość i nadwaga. Zrzucenie zbędnych kilogramów dzięki racjonalnej diecie w znaczący sposób poprawi kondycję całego układu krążenia.
Nadciśnienie – objawy
Wywoływane przez nadciśnienie tętnicze objawy to:
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- nerwowość,
- krwawienie z nosa,
- ucisk w głowie.
Objawy mogą występować pojedynczo, ale medycyna odnotowała przypadki, w których pojawiały się wszystkie na raz. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnego z tych punktów!
Gdy doskwiera nam nadciśnienie tętnicze objawy leczymy przez zmianę nawyków
Kolejną ważną kwestią jest ograniczenie spożywania soli, której w obecnej diecie większości ludzi jest zdecydowanie za dużo. Należy także podjąć regularną aktywność fizyczną, która pomoże osiągnąć dobrą kondycje, jak również obniży poziom stres, który wpływa niekorzystnie na wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Jednak kwestia tego jak leczyć nadciśnienie tętnicze nie zawsze ogranicza się jedyne do sportu i zdrowego jedzenia. Czasami konieczne okazuje się przyjmowanie tabletek. Odbywa się to jednak dopiero, gdy naturalne sposoby zawiodą i lekarz zaleci spożywanie leków. Konsultacja jest bezsprzecznie wymagana, ponieważ na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów tabletek obniżających ciśnienie. Są to między innymi:
- alfa i beta blokery
- leki rozszerzające naczynia krwionośne
- leki moczopędne
- leki oddziaływające na układ nerwowy
Jeśli chodzi więc o nadciśnienie tętnicze leczenie tabletkami zalecić może tylko lekarz. Wywoływane przez wysokie ciśnienie objawy też nie są często oczywiste, dlatego warto skonsultować je ze specjalistą.
Kołatanie serca – objawy
Jeśli chodzi o kołatanie serca objawy są następujące: szybszy oddech, ból w klatce piersiowej, pocenie się i przyspieszony oddech. Kwestia tego, gdy występuje kołatanie serca co robić jest prosta – należy bezsprzecznie skonsultować się z lekarzem. Specjalista zdecyduje jak postępować dalej, przepisze leki lub zleci kolejne badania.
Nerwica serca – objawy
Jeśli chodzi o chorobę jaką jest nerwica serca objawy są następujące: ból w klatce piersiowej, dyskomfort, duszności, kołatanie serca. Często przy chorobie tak specyficznej jak nerwica serca leczenie ogranicza się do treningów uspokajających. Lekarz może przepisać także leki antydepresyjne. Konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, ponieważ objawy nerwicy serca są najczęściej mało specyficzne.
Niewydolność serca – objawy
Jeśli chodzi o niewydolność krążenia objawy są typowe: duszności, obrzęki, przyspieszone bądź nierówne bicie serca. Powodowane przez niewydolność serca objawy są jednak czasami bardziej specyficzne: jest to nykturia lub żółtaczka. Przy chorobie jaką jest niewydolność serca leczenie polega głównie na zniwelowaniu przyczyny oraz późniejszym leczeniu farmakologicznym skutków jakie spowodowała ta dolegliwość.
Zapalenie mięśnia sercowego – objawy
Jeśli chodzi o zapalenie mięśnia sercowego objawy to: szybkie męczenie się, osłabienie oraz ból w klatce piersiowej. Powodowane przez zapalenie serca objawy to również obrzęki kostek i podudzi oraz przyspieszone bicie serca powyżej 100 uderzeń na minutę.
Podsumowanie
Jak widać, objawy choroby serca są często bardzo podobne, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Źródła:
- Tykarski, Andrzej, et al. „Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym—2015 rok.” Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 1.1 (2015): 1-70.
- Bryl, Wiesław, Anna Miczke, and Danuta Pupek-Musialik. „Nadciśnienie tętnicze i otyłość—narastający problem wieku rozwojowego.” Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 1.1 (2005): 26-29.