Jak wzmocnić serce? Praktyczne porady

 

Jak wzmocnić serce? Praktyczne porady

Co to jest serce i dlatego powinno nam zależeć na jego wzmocnieniu? Serce to fundament naszego organizmu. Wiele różnych chorób jednak go osłabia. Negatywny wpływ na kondycję serca wywierają także często stosowane w leczeniu różnych innych schorzeń leki. Powszechnie wiadomo, że wraz z wiekiem praca serca ulega znacznemu osłabieniu i jego wydajność się zmniejsza. Trzeba dbać o serce, gdyż od niego zależy nasze życie!


Spis treści:

Czy istnieje sposób w jaki wzmocnić serce?

Serce jest głównym narządem układu krwionośnego. Ma postać mięśnia. Zdrowe serce dorosłego człowieka waży około 0,5 kg i wykonuje od ok. 60–90 uderzeń na minutę. Ilość uderzeń serca to tętno (puls). Serce jest ściśle powiązane z naczyniami krwionośnymi, które prowadzą krew w jego kierunku.

Do najczęściej występujących chorób serca i układu krążenia należą: miażdżyca i jej powikłania, choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, zapalenia tętnic i żył.

Są to choroby określane mianem chorób cywilizacyjnych, gdyż charakteryzują szybie tempo życia w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Przyczyniają się do nich różne czynniki, m. in.:

  • niska aktywność fizyczna,
  • stosowane używki: papierosy, alkohol, itp.,
  • wysokie narażenie na stres,
  • zwiększone ciśnienie tętnicze krwi,
  • niewłaściwe odżywianie, otyłość, zwłaszcza brzuszna,
  • zaburzenia przemiany tłuszczowej (m. in. wysoki poziom cholesterolu),
  • cukrzyca.

W sytuacji, gdy wystąpi u nas ból serca objawy najczęściej koncentrują się w okolicach klatki piersiowej.

Nie zawsze odpowiada on za którąś z poważnych chorób. Często są to nerwobóle, których podłożem jest stres. Kiedy pojawia się szybkie bicie serca co robić zatem, aby nie wpaść w panikę? W każdym niepokojącym nas przypadku należy udać się do lekarza. Szybkie tętno jest zwykle skutkiem dużego wysiłku fizycznego, ale jeśli pojawia się w stanie spoczynku warto skonsultować to ze specjalistą. Jeśli chcemy cieszyć się długim zdrowiem i uniknąć chorób serca oraz niepokojących objawów powinniśmy dobrze zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie zapobiegawczo, ale także i zwłaszcza wtedy, gdy już chorujemy. W każdym przypadku warto wzmocnić serce, a odwdzięczy się nam ono miarowym biciem.

Witaminy na serce mogą nie wystarczyć!

Najbardziej wskazane na serce witaminy to witamina A, C, E, B6, B6, B12 i to właśnie nich powinniśmy poszukiwać w pożywieniu. Nie zawsze jednak witaminy na serce oraz zioła na serce są wystarczające. Do diety należy włączyć ryby, gdyż są one cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza Omega-6. Bardzo często osoby prowadzące zdrowy tryb życia i pełnowartościową dietę borykają się z problemami niedoborów witamin i pierwiastków. Problem wynika ze złej wchłanialności.

To może zioła na serce lub inne preparaty?

Należy zacząć od właściwej, dobrze zbilansowanej diety. Prawidłową pracę serca zapewnią pierwiastki takie jak potas, żelazo, magnez. Często zaleca się na serce zioła, zwłaszcza głóg. Z pomocą przychodzą suplementy na serce, np. Cardio Life. Jest to jedyny taki preparat wieloskładnikowy, który zawiera kwasy Omega-3 (kwas alfa-linolenowy) i Omega-6 w najczystszej postaci. Cechuje go maksymalna przyswajalność, dzięki czemu mamy pewność, że przyczyniamy się do wzmocnienia serca skutecznie. Kwasy te regenerują układ krążenia i poprawiają jego wydolność, a zarazem wydolność serca.

Skuteczne wzmocnienie serca – praktyczne wskazówki

  • Powinno się zminimalizować ilości spożywanego czerwonego mięsa.
  • Niezbędne jest wprowadzenie ryb do diety.
  • Należy wybierać pieczywo pełnoziarniste zamiast pieczywa białego.
  • Wskazane jest ograniczenie cukru i słodyczy. Trzeba pamiętać, że cukier występuje często w gotowych produktach, nawet w wędlinach, a zwłaszcza w produktach wysoko przetworzonych, które powinniśmy wyeliminować całkowicie z diety.
  • Wskazane jest również ograniczenie soli. Również występuje ona w gotowych produktach, m.in. w pieczywie. Można zastępować ją ziołami.
  • Zaleca się wypijanie około 2 litrów wody każdego dnia! Wskazana jest woda niegazowana o niskiej zawartości sodu.
  • Ważne są suplementy na serce, zwłaszcza suplementacja wysoko przyswajalnych preparatów, które dostarczą nam cennych składników odżywczych dla serca.

Źródła:

  1. Ponikowski, Piotr, et al. „Wytyczne ESC dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca w 2016 roku.” Kardiologia polska 74.10 (2016): 1037-1147.
  2. Diagnostyki, Krakowski Szpital Specjalistyczny, et al. „Zastosowanie rezonansu magnetycznego w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca.”

Dodaj komentarz