Jakie są objawy przedzawałowe?

 

Jakie są objawy przedzawałowe?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym w ogóle jest zawał serca. Inaczej zwany jest ostrym zespołem wieńcowym. Jest on wywoływany znacznym ograniczeniem przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, czyli te, które doprowadzają krew bezpośrednio do serca. Niedokrwienie mięśnia sercowego jest tutaj przyczyną wszystkich objawów zawału serca.


Spis treści:

Pojawienie się objawów przedzawałowych powinno być sygnałem do wezwania pomocy

Jak informuje Poradnik Zdrowia, każdego roku w Polsce zawał mięśnia sercowego dotyka niemal 100 000 Polaków. Bardzo ważna jest zatem świadomość każdego z nas na temat przyczyn, zapobiegania, a także szybkiej umiejętności rozpoznawania objawów, co umożliwi sprawną reakcję, które może uratować życie nasze lub kogoś innego. Objawy przedzawałowe typowe, to między innymi ból w okolicy mostka. Jedni określają go jako rozsadzanie, inni jako pieczenie. U niektórych pacjentów ból ten nie wybiega poza obręb zamostkowy. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie ból promieniuje na ręce, kark czy szczękę. Często towarzyszy temu również uczucie zaciśniętej krtani. Bywa także, iż sięga on nawet okolicy krzyżowej. Zwykły ból wieńcowy (np. związany z atakiem paniki) z reguły mija po kilku minutach, jeśli trwa on dłużej, najprawdopodobniej jest to zawał mięśnia sercowego. Objawy przedzawałowe serca należące do grupy typowych, to także zaburzenia oddychania. Mogą zacząć się od lekko spłyconego oddechu. Stan ten niestety szybko się pogłębia oraz dołącza do niego urywanie oddechu. Poza tym przed zawałem mogą pojawić się zawroty głowy, których konsekwencją będą nudności lub nawet wymioty. Dość często zdarza się, iż występuje również biegunka.

Stan przedzawałowy – objawy, które są mniej charakterystyczne

Objawy przed zawałem które występują rzadziej to np. zaburzenia czucia. Dodatkowo, zdarza się, że osoba u której stan taki ma miejsce odczuwa nieuzasadnione swędzenie i intensywną chęć drapania. Zwykle temu uczuciu towarzyszy naprzemiennie zimno i gorąco, a na skórze pojawia się pot. Jeśli do tych wszystkich objawów dołączymy strach i panikę, której doświadcza większość osób w tej sytuacji, może dojść do pogłębienia trudności z oddychaniem. To z kolei może prowadzić do zaburzeń widzenia lub nawet utraty przytomności. Symptomy sygnalizujące zbliżający się zawał, objawy stanu przedzawałowego nie występują wszystkie na raz. Zazwyczaj zawałowi towarzyszy jeden lub dwa symptomy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że wstępujące przed zawał objawy, mogą występować lata wcześniej w postaci np. zaburzeń sprawności seksualnej u mężczyzn.

Objawy stanu przedzawałowego a ich potencjalne leczenie

Zazwyczaj przy pierwszych objawach towarzyszących lub zapowiadających zawał serca najistotniejszym jest rozrzedzenie krwi przy jednoczesnym obniżeniu ciśnienia i tętna. Ważnym jest również uspokojenie oddechu i uniknięcie ataku paniki, który może zaostrzyć stan. Zabiegi takie są jednak tymczasowe i tak naprawdę, objawy stanu przedzawałowego mogą być leczone tylko farmakologicznie w szpitalu. Kluczowym, przy pierwszych objawach stanu przedzawałowego nie czekać na ich pogłębienie, ani nie próbować ich ignorować. Osoby będące w pobliżu powinny niezwłocznie wezwać pomoc, dopiero potem próbować poprawić stan chorego przed jej przybyciem. Niestety metody, które zwykle pomagają przy objawach takich jak trudności w oddychaniu, nie sprawdzą się w sytuacji, gdy mamy do czynienie z ostrym stanem wieńcowym. Najlepiej pomożemy, jeśli postaramy się w miarę możliwości pomóc w opanowaniu paniki.

Źródła:

  1. Witkowski, Tadeusz. „Obraz siebie u osób z zaburzeniami w układzie krążenia.” Roczniki Filozoficzne 45.4 (1997): 53-66.
  2. Świętochowski, Waldemar. „Proces, chorowania’’w rodzinie.” Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica 08 (2004): 197-204.

Dodaj komentarz