Choroba wieńcowa – objawy i leczenie

 

Choroba wieńcowa

Choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, inaczej określana też jako choroba wieńcowa lub dławica piersiowa, dusznica bolesna, jest zespołem chorobowym będącym skutkiem przewlekłego niedostatecznego zaopatrywania komórek mięśnia sercowego w tlen oraz substancje odżywcze. Droga dla tlenu i substancji odżywczych jest zablokowana wskutek zwężenia tętnic.


Spis treści:

Rozwój choroby wieńcowej a niezdrowe życie

W Polsce odnotowuje się ok. 620 przypadków choroby wieńcowej na 100 tys. mężczyzn oraz 220 przypadków choroby wieńcowej na 100 tys. kobiet. Zdecydowanie częściej schorzenie to dotyka zatem mężczyzn i więcej przypadków odnotowuje się w miastach niż na wsiach. Według danych dostarczanych przez portal ABC Zdrowia, na schorzenie te narażeni są szczególnie mężczyźni powyżej 45 roku życia, oraz kobiety powyżej 55 roku życia. Choć ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem, jednak ówczesne badania pokazują, że może dotykać coraz młodsze osoby. Trzeba wiedzieć, że choroba wieńcowa serca objawy zawdzięcza zwykle niezdrowemu trybowi życia.

Choroba wieńcowa – przyczyny

W ściankach naczyń wieńcowych odkładają złogi tłuszczowe – złogi cholesterolu. To one uniemożliwiają prawidłowy transport niezbędnych dla serca substancji. Jest to przyczyna 98% przypadków występowania choroby wieńcowej. Na wysoki poziom cholesterolu ma wpływ najczęściej niewłaściwa dieta. Pozostałe przypadki zachorowań mogą wynikać m.in. z wad lub skurczy tętnic wieńcowych, rozwarstwienia aorty.

Choroba wieńcowa – objawy

Schorzenie zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych, ze względu na to, że choroba niedokrwienna serca objawy ma zakorzenione w cywilizacyjnym rozwoju społeczeństwa. Choroba wieńcowa objawia się zazwyczaj kilkoma z poniższych punktów:

  • piekący ból wraz z uciskiem, zwłaszcza za mostkiem,
  • ból pojawiający się w czasie wysiłku fizycznego bądź w sytuacjach stresowych,
  • uczucie duszności podczas wysiłku,
  • nudności,
  • spłycenie oddechu,
  • uczucie gniecenia,
  • ból wynikający z nagłych zmian temperatury otoczenia,
  • ból promieniujący po lewej stronie ciała – od lewego ramienia, przez lewą połowę szyi lub żuchwy.

W każdym przypadku jest to ból w klatce piersiowej o różnym charakterze i podłożu. Niedokrwienie serca objawy daje o różnych porach dnia, może nawet wybudzić ze snu. Objawy choroby wieńcowej są często bagatelizowane, co zwykle kończy się poważnym zastojem tętniczym – zawałem lub udarem mózgu. Dlatego jeśli niedokrwienie serca objawy daje wcześniej, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Choroba wieńcowa – leczenie

Schorzenie ma charakter postępującego w czasie. Po jego zdiagnozowaniu w odpowiednim czasie stosuje się leczenie farmakologiczne wraz z monitorowaniem czynników ryzyka chorób układu krążenia. Zdecydowanie obszerniejsze leczenie wdraża się po wystąpieniu zawału lub udaru mięśnia sercowego. Konieczne jest szybkie podjęcie rehabilitacji. W obu przypadkach niezbędna jest stała opieka kardiologiczna.

Jeśli pojawi się choroba niedokrwienna serca leczenie powinno być wsparte przez zmianę trybu życia. Należy wyeliminować z diety produkty podnoszące poziom cholesterolu, ograniczyć stres, a także uwzględnić wysiłek fizyczny w konsultacji z lekarzem. Większość osób dotkniętych chorobą unika wysiłku, co jest niestety błędem. Zbyt duże obciążenie organizmu nie jest faktycznie wskazane, ale regularny ruch sprzyja prawidłowej pracy serca oraz całego układu krążenia.

Źródła:

  1. Frycz-Kurek, Anna Maria, Piotr Buchta, and Janusz Szkodziński. „Stabilna choroba wieńcowa-epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania.” Choroby Serca i Naczyń 5.3 (2008): 125-134.
  2. Pietrasik, Arkadiusz, et al. „Leczenie choroby wieńcowej–polska rzeczywistość w świetle wyników badania POLKARD-SPOK.” Przewodnik Lekarza 6 (2006): 52-58.

Dodaj komentarz